Zmeniť heslo

Výsledky vyhľadávania
01/01/2022

Konvenčná kancelária alebo coworking?

Prečo najväčšie svetové firmy a startupy využívajú zdieľaný pracovný priestor?

Podľa odborníkov, sú pracovníci, ktorí využívajú zdieľané priestory až viac ako o 70% produktívnejší a kreatívnejší než home-office pracovníci. Hoci sme roky boli zvyknutí na využívanie konvenčných kancelárskych priestorov, v súčasnosti sa do popredia dostávajú coworkingové alebo zdieľané kancelárie. Prečo je to tak?

Hlavné výhody coworkingových priestorov

Náklady

Najväčší rozdiel v prenajímaní tradičných a zdieľaných kancelárskych priestorov je v celkových nákladoch. Kancelárske priestory sú drahé, najmä ak ide o lukratívne adresy. Coworkingové priestory ponúkajú lacnejšiu alternatívu a v porovnaní s dlhoročnými prenájmami v tradičnej kancelárskej budove prichádzajú s bezprecedentnou flexibilitou. 

Okrem prenájmu musíte tradičnú kanceláriu zariadiť a tiež platiť priebežné náklady ako je elektrina, internet či kúrenie. Navyše väčšinu zmlúv musíte podpísať na niekoľko rokov vopred. Pri coworkingových priestoroch máte všetko zahrnuté do jedného poplatku a navyše si sami zvolíte na akú dlhú dobu alebo v akej frekvencii chcete priestor, stôl alebo zasadačku, využívať.

Inšpirácia z vonka

Práca v tradičnej kancelárii znamená vidieť tých istých ľudí každý deň. A i keď svojich spolupracovníkov milujete, v tradičnej kancelárii je ľahké zapadnúť do tvorivej rutiny. 

Zatiaľ čo zdieľaný kancelársky priestor prináša do vášho života stále nových ľudí a podnety a jednoducho vás dokáže „nakopnúť“. Ak ste niekedy trávili čas s ľuďmi, ktorí všetku svoju energiu smerujú na dosiahnutie cieľa, isto viete, že táto dynamika je nákazlivá. Rušné a kreatívne miesto dokáže byť stimulátorom, ktorý je niekedy veľmi potrebný. Obrovské spoločnosti ako je Uber alebo Instagram začínali svoje pôsobenie práve v coworkingových priestoroch.

Presne stanovené hranice

Pokiaľ založíte novú spoločnosť a nepotrebujete dielňu alebo pracovný priestor, je veľmi lákavé mať svoju kanceláriu priamo doma. Je to zadarmo, občerstvenie nájdete v kuchyni a do práce to nemáte vôbec ďaleko. Chvíľu to môže naozaj fungovať, ale príde obdobie, kedy zistíte, že zostávať stále doma sa začne podpisovať na vašej produktivite. Každý, kto niekedy pracoval dlhodobo z domu, vie, aké je to ťažké. Domáce prostredie dokáže veľmi rozptyľovať a jeho úplná neformálnosť rýchlo zničí akékoľvek hranice medzi vašou prácou a domácim životom.

Tento problém rieši práca v kancelárskom priestore. Keď ste v kancelárii, môžete sa sústrediť a pracovať s maximálnou produktivitou, a keď ste doma, môžete relaxovať a nabíjať energiu.

Aby sme zostali objektívni, coworkingové priestory majú aj svoje mínusy. Napríklad si musíte mítingové miestnosti rezervovať dostatočne vopred, nakoľko si nemôžete byť istí, že bude voľná, keď budete potrebovať. Takisto každodenné prinášanie laptopu do práce môže byť obťažujúce, ale v prípade, že máte priestor prenajatý na dlhšiu dobu, je možné si ho uschovať.

Výhody tradičných kancelárskych priestorov

Predvídateľnosť pracovného prostredia

V tradičných kancelárskych priestoroch, ktoré sú iba vaše, sa stretnete iba s ľuďmi z vašej spoločnosti. Nemusíte tak riešiť neočakávané rušivé vplyvy. Ak potrebujete, aby bola vaša kancelária väčšinou tichá, potom zdieľaný kancelársky priestor pravdepodobne nie je tou najlepšou voľbou.

Vhodné pre rýchlo rastúce firmy

Ak sa vaša firma veľmi rýchlo rozširuje, je možné, že zdieľané priestory nebudú vhodné práve pre vás, nakoľko nebude kvôli obsadenosti možné, aby všetci pracovali z kancelárie. Preto ak je vás veľa a potrebujete aby všetci vaši zamestnanci sedeli v jednom priestore, skúste zvážiť prenájom vlastných kancelárskych priestorov. Náklady budú síce oveľa vyššie, ale každý zamestnanec bude mať kde sedieť. 

To, kde a ako bude vaša firma pracovať je celkom na vás. Coworkingové priestory ponúkajú množstvo benefitov, ale majú i svoje úskalia. Avšak nie je nič jednoduchšie ako tento variant vyskúšať a potom sa rozhodnúť. Tak čo vy na to?

Typ priestoru: Blog
Zdieľať